Katalog her

Waltz of the Wizard

Waltz of the Wizard je virtuální realita, ve které si můžete vyzkoušet, jaké to je mít magickou moc. Zkombinujte temné ingredience ve vroucím kotli s pomocí prastarého ducha uvězněného uvnitř lidské lebky. Rozpoutejte kreativní nebo ničivou magii v plně interaktivním virtuálním světě. Cestujte na nová místa, které vás dostanou do záhadných situací plných detailů a nezapomenutelné atmosféry.

Pierhead Arcade

Zdědili jste starou hernu a právě se v ní nacházíte. Můžete hrát jakoukoliv z her kolikrát jen chcete, nebo pozvěte kamarády ať hrají s Vámi. Nahrávejte body z každého herního automatu a umístěte se na pozicích světového žebříčku. Teleportujte se mezi automaty v dohledu a nebude vám špatně z volného pohybu. Všechny hry můžete hrát intuitivně rukami. Například hodíte balon klasickým hodem. Online a LAN hraní pro více hráčů. Získávejte výhry v obchodě za získané body z her. Poslouchejte Vaše oblíbené písničky ze zabudovaného internetového radio přehrávače.
Zahrajte si na klasických placených automatech jako jsou: Rocket ball, Basketball, Bowling, Comet fall, Arctic shuffle, Super punch, Binary dash, Honey rush, Dino whack, Scarab toss Cannonball bounce, Rapid fire, Claw machine, Zombie shootout a Střelnice.

Cowbots and Aliens

A furious PvP Multiplayer brawl in VR set in the Saloon-iverse of Cowbots and Aliens. Free movement, deadly gunplay, multiple competitive modes and a custom networked physics system that lets you use EVERYTHING as a weapon makes Cowbots and Aliens the immensely satisfying ruckus VR deserves. Includes intensely fun single player AI to play against as well.

Flip a table and take cover, break a chair over your friends head, hurl a tomahawk, jump out with six-shooters blazing or just practice shooting beer bottles out of the sky. Cowbots and Aliens is a wild west brawl scene brought to life by robots, aliens, the magic of VR and you!

Features
Battle Online – Fight your friends in a variety of competitive multiplayer modes including Free For All, No Guns, Team Deathmatch and Gold Rush!

Single Player Bots – Battle against or along-side clever AI bots so you’re never alone!

Interact with Everything – Find whatever you can get your hands on and use it in battle. Pro Tip – a throwing knife deals more damage than a poker chip. 😉

Hang Out – Hit the saloon and have a virtual drink with a fellow Cowbot, make art out of a stack of chairs or join a battle. No consequences in this social area.

Customize your Avatar – Outfit your Cowbot or Alien with hats, shirts, vests or facial hair. – Coming Soon!

Master Creative Weapons – The Cowbots and Aliens have retrofitted the iconic weapons of the old west for use in their ongoing feud. From guns to tomahawks to broken bottles – the Cowbots and Aliens have em all.

Wreck the Place – Don’t hesitate to make a mess – this is the Wild West after all.

Dead Effect 2 VR

Dead Effect 2 is the newest addition to the acclaimed Dead Effect franchise. This action sci-fi shooter is looking to push the boundaries of first-person shooters to new levels with slick graphics, rich narrative and RPG elements.

Play the single-player missions at your own pace or engage your friends in the cooperative or PvP multiplayer mode. Train, develop your character, collect and upgrade countless weapons, gear and body implants and take control of the monster-infested ship.

KEY FEATURES:

Your hero adapts, grows and gets better as you play. Help them along the way by choosing the best gear!
– get 30+ upgradable weapons of all kinds – pistols, shotguns, plasma guns, bows, swords… you name it
– collect 100+ gear items and implants
– collect dozens of gear sets, from Regular to Mythical
– put together a complete gear set to gain special abilities
– equip your hero with a selection of 10+ special abilities, from bullet time to force field
– try high-tech body implants to increase your character’s performance

A colonist ship is full of diverse environments, from maintenance rooms to oxygen gardens. And full of dark corners, too!
– enjoy the stunning environments with moody graphics
– explore the whole ship during the main story campaign
– return to complete various basic tasks in generic missions
– stand up to the challenge in special missions – Biohazard, Survive, Lone Wolf, Infestation modes

You know you are not alone on this ship. There are friends, and there are foes. Sadly, the friends are outnumbered.
– test your strength against zombies, soldiers, cyborgs, mutant, cannibals, mechanical dogs, drones…
– get engaged in several unique boss fights
– complete special missions with various enemy types to gain experience

You can face the enemy alone, but you won’t last long.
– conquer the elaborate system of achievements – collect all 170 of them!
– get social – share your results and leaderboard position on social media channels

By purchasing Dead Effect 2, you directly support the developers and get more than just a game!
– 20+ hours of gameplay
– all future updates for free
– downloadable game soundtrack
– exclusive art book with a comprehensive overview of the Dead Effect universe
– become a member of a lively community and participate in the development

Invoker

inVokeR is a one-on-one wizard dueling game specifically designed for VR platforms, that supports several single and online multiplayer modes.

Enter the whimsical shoes of a wizard and battle your peers in arcane duels. Cast earth-shattering spells to turn the tide of mystical battles, and command the elements to defeat your enemies. Challenge your friends or even strange wizards in intense, strategic, magical combat.

Cast a combination of offensive and defensive spells to gain the advantage in battle

Four different fantasy battle stages to choose from
Train your skills in the offline modes
Train against AI with several difficulty settings

Perfect your aim and spell-casting abilities in the three Target Break Time Attack modes

Challenge yourself and test your skills in the aptly named Boss Trials
Prove yourself online and become the ultimate Archmage!
Play with friends in private matches

Fight against random players in public matches

Practice while you are waiting for your match to start

Ruckus Ridge VR Party

Ruckus Ridge je první lokální miniturnaj pro více hráčů vybudován pro Oculus Rift a HTC Víve, který umožní jednomu hráci s VR soupravou se utkat nanejvýš se třemi kamarády současně v souboji. Zahrajte si série 1 proti 3 volně přístupných miniher. Hráči se střídají v používání VR soupravy a klasických ovladačů ke hraní. Hríči získávají body za výhru miniher a hráč s nejvíce body na konci turnaje je vítěz!
Nemáte ovladače navíc? Žádný problém! Stáhněte si naší volně přístupnou gamepad aplikaci a hrajte!
Inspirováno klasickými lokálními hrami pro více hráčí. jako jsou “Mario Party,” “Fuzion Frenzy,” a “Hidden in Plain Sight,”
Možnosti:
Ruckus Ridge Vám nabízí různé minihry, mapy a postavy vytvořené exkluzivně pro VR. Napětí z každé minihry spočívá v tom, že hráči na sedačce se snaží splnit určité úkoly, zatím co hráč s VR soupravou se pokouší jejich snahu přerušit. Hráči na sedačce spolupracují nebo soupeří mezi sebou, aby dosáhli vítězství a hráči s VR soupravou je tak poskytnuto nekonečně mnoho strategických možností. Spolupracujte nebo soupeřte… Je to pouze na Vás!

Elven Assassin

Mel bych se přidat?
Existuje něco více úžasného než zabíjení hord orků s lukem ve virtuální realitě? Pokud Váš nic nenapadá, tak byste si to měli sami zkusit. Pokud jste si mysleli: ,, Jistě, budu je zabíjet s kamarády v online kooperativním režimu!’’, pak je to Váš osud.
Staňte se elfem zabijákem.
Vyberte si luk a zabijte stovky orků různých typů, kteří se chtějí dostat do elfího města a zničit ho. Jako elfí lučišník budete střílet orky do hlavy na dlouhé vzdálenosti, nebo zasadíte nepříteli smrtící šíp skrze okno. To vše pro dosažení pozic na celosvětovém žebříčku bodů.
Brnkačka ne?
Ani omylem. Je to skutečný útok orků. Orkové běhají rychle a musíte s nimi soutěžit. Snaží se vloupat do domů, aby se ukryli před Vašimi šípy, a pokud se rozzuří, hází velké sekery, aby vám rozsekali hlavu na kousky.
Elfové spojenci.
Dva, tři nebo čtyři elfové se mohou sjednotit k obraně města. Používejte chytře čtyři dostupná stanoviště pro střelbu a přežijte co nejdéle. Můžete si vybrat jeden z veřejných serverů, který Vás požádá o pomoc nebo se rozhodněte bránit hrad jen s lidmi, které znáte na privátních serverech.

IronWolf VR

IronWolf VR je prostorově rozvržená ponorková hra, kterou můžete hrát sami nebo kooperativně online. Vypusťte torpéda na nepřátelské lodě, sestřelte stíhače a bombardéry pomocí protiletecké zbraně a snažte se přežit mezi podvodními minami nastraženými torpédoborci. Vybudováno od základu pro VR. Každá část ponorky byla vytvořena pro nejlepší možný VR zážitek.

Hra
Střílejte rychle z protiletecké zbraně pro odrazení náletů nepřátel. Opatrně potopte nepřátelské konvoje. Soupeřte s nepřátelskými torpédoborci.

Ovládací prvky
Veškeré ovládání ponorky jsou v podstatě kolečka, páky a tlačítka, která napodobují reálná zařízení. Haptics a 3D zvuk Vám poskytují detailní zpětnou vazbu pro jemné ovládání a ponoření
Všechny ponorkové číselníky a měřidla byly navrženy tak, aby byly snadno čitelné se současným rozlišením VR souprav. Pečlivě jsme plánovali a vytvářeli naší ponorku, aby se vešla i do minimálního prostorového rozložení 2 x 1,5m. Všechny ovládací prvky každé části ponorky jsou plně přístupné bez nutnosti teleportace v minimálním prostorovém rozložení. Průchody mezi částmi ponorky jsou ovládány fyzickými ovládacími prvky, jako je klasické otevírání dveří nebo otevírání a zavírání poklopů pro zvýšení ponoru. Hra pro jednoho, hra pro více hráčí nebo kooperativní online hra pro více hráčů. Hrajte si dle libosti.

One Of The Last

“One Of The Last” je hra inspirovaná klasickými hrami ve stylu obrany věže, kterými jsou “COD Zombies” a “Left 4 Dead”. Přes to, že jsme se hrou Early Access pár měsíců od vydání kompletní verze, můžete strávit nespočet hodin hraním této hry, která je již z velké části dokončena.
“One Of The Last” byl vybudován na nejlepších vlastnostech her, které nás inspirovaly, a tím jsme vytvořili unikátní zážitek pro virtuální realitu, který NENÍ pouze dalším “střílením vln nepřátel.”

Objevte pravdu skrytou ve světě “One Of The Last”, prozkoumejte různé úrovně hry (pro jednoho i více hráčů). Vyřešte úkoly a hádanky na vlastní pěst nebo s přáteli, vybudujte bariéry, abyste získali alespoň trochu času navíc, sbírejte vybavení od nemrtvých a dokonce nabíjejte starodávné přístroje jejich dušemi.

Kupujte si zbraně ze zdí (pokud jste utratili veškeré peníze, požádejte kamaráda, ať vám je koupí). “One Of The Last” se zaměřuje hlavně na týmovou spolupráci při hraní hry pro více hráčů, kdy se společně vypořádáváte s hordami nepřátel. Buďte opatrní při sbírání extra věcí a pamatujte, že používání granátů je skvělý způsob, jak si zpomalit zombie nepřátele. Nebudou mít nohy!

Rec Room

Vítejte ve hře Rec Room, nebo-li v sociálním klubu virtuální reality, kde si můžete zahrát aktivní hry s přáteli z celého světa. Nejdříve si vyberte svůj vzhled, a potom si zahrajte hry pro více hráčů jako Paintball, Dics golf a dokonce i kooperativní hry s příběhem az pro 4 hráče! Nebo se jen tak poflakujte v salonku (členství zdarma).
Organizační pokyny
Rec Room je aktivní hra. Prosíme hrajte rozumně a opatrně.
Zakázáno pro mladší 13 let.
Mladiství mezi 13 a 18 lety smí hrát jedině s doprovodem rodičů, nebo po svolení obsluhy.

Rec Room je od počátku zaměřen na veřejné hraní. Budete se setkávat a komunikovat s ostatními lidmi ve hře. Rec room obsahuje i možnosti ingorování, ztlumení a nahlášení ostatních hráčů, které Vám doporučujeme se naučit a využívat. I když tyto možnosti využíváte, můžete se stále setkávat s nevhodným chováním jiných hráčů.
Hraním Rec romu se zavazujete dodržovat konex chování!
Kodex chování
Pravidlo č.1: Chovejte se k ostatním, jak nejlépe umíte!
Žádné sexuální a slovní urážky.
Zákaz hraní dětem mladším 13 let.
Kdykoliv se rozhodnete cokoliv udělat při veřejné aktivitě, ujistěte se, jestli to nikomu nevadí.
Sexuální a rasistické diskriminace, nebo slovní urážky jsou v Rec roomu zakázané.
Nepleťte se do her ostatních hráčů! Nechceme zavádět miliony pravidel na kontrolu Vašeho chování v každé hře. Nenuťte nás k tomu.

Battle Dome

Battle Dome je kompetitivní 5 v 5 SciFi VR střílečka (Je tam i režim pro klávesnici a myš, ale doporučen je VR souprava). Musíte spolupracovat s ostatními hráči v týmu, abyste se dostali do základny nepřátelského týmu a zničili jejich jádro dříve než oni zničí to Vaše. Musíte také rozšiřovat své barevné území (pokud hrajete mapu s barvami), protože se smíte teleportovat pouze na dlaždice s barvou Vašeho týmu. Battle Dome také umožňuje volný pohyb pomocí trackpadu, který se využívá v nebarevných mapách.
Battle Dome obsahuje 23 různých zbraní a 15 různých map. Některé mapy mají vlastní pravidla, kterými jsou anti-gravitace, jet pack a bot protihráči.
Battle Dome má 5 různých PVP herních režimů:
Znič jádro
Týmový souboj na smrt
Zmocni se vlajky
Král v zabíjení
Žiješ jen jednou (1 život na kolo)

Jsou tam také 3 různé kooperativní režimy (včetně hororového).

Nyní si můžete vybírat mezi 5 zbraněmi a 3 barevnými zbraněmi. Stejně jako možnost vybrat si štít, Battle Dome obsahuje hlasovou komunikaci (pro tým a pro všechny hráče)

Battle Dome také obsahuje sledování statistik a žebříček nejlepších hráčů. S dostatkem bodů si můžete odemknout bronzové, stříbrné a zlaté vzhledy zbraní (i rukavic).

The Lab

V Laboratoři, kde Vám společnost dělá roztomilý robotický pejsek, máte na výběr hned z několika různých her. Například máte možnost zahrát si na lučištníka, který má za úkol ubránit své hradby před nájezdy divokých nepřátel. Dále si můžete zahrát na cestovatele a navštívit různá exotická místa. Máte-li rádi techniku a roboty, získáte možnost se stát jejich opravářem. Pro spíše humanitně založené hráče poskytneme možnost probádat lidské tělo prostřednictvím detailně vytvořených lidských CT skenů. A tak dále… Zkrátka, v Laboratoři si vybere každý.

Acan's Call: Act 1

Play Acan´s Call je hra vytvořena výhradně pro virtuální realitu. Ocitáte se v podzemí, v ruce máte meč a štít a je jen na Vás ubránit se „živým“ kostlivcům, kteří se Vás budou pokoušet zlikvidovat. Pokud nezlikvidují oni Vás, ale vy je, doba hraní je asi na 10-15 minut.

Serious Sam VR: The Second Encounter

Serious Sam VR: The Second Encounter je sequel ke hře Serious Sam VR: The First Encounter – hrůzostrašný akční FPS, představující režimy pro jednotlivce, kooperativní kampaně, různé reřžimy pro více hráčů, a to vše představené ve skvělé virtuální realitě s novým systémem pohybu Serious Warp od Croteamu.
Vezměte si svůj VR headset a poznávejte Samův chaotický svět extrémního násilí a nekonečné zábavy.
KLÍČOVÉ VLASTNOSTI:

Grab your VR headset and explore Sam’s chaotic world of extreme violence and endless fun.
KEY FEATURES:
Integrace Serious Sam Fusion 2017 – dostanete zdarma aktualizace pro tuto hru přes Steam. Zahrajte si na platformě s hráči z “flat” verzí, abyste poznali ultimátní kombinaci mezi hi-tech pohybovými ovladači a klasickou kombinací myši s klávesnicí.
Pohybujte se jako Mick Jagger – Serious Sam VR: The Second Encounter má zabudovaný teleportační systém, který vám umožní rychlé pohyby a dokonce se můžete vyhnout i útočícím nepřátelům s menší pomocí Samovým translokačním přístrojem. Vylaďte a upravte si způsob pohybu ve virtuální realitě tak, jak vám to nejvíce vyhovuje. Cítíte se na víc? Tak použijte trackpad a pohybujte se plynule.
Není to další hra pouze s jednou zbraní – klávesnice jsou na psaní, tak od nich držte ruce pryč. Vemte si zbraň, do každe ruky jednu a vylepšujte Vaše schopnosti s novými hračkami od Sama, mezi které patří odstřelovací puška, planemomet a motorová pila! Abyste porazili Mentala, používejte různé kombinace zbraní, nebo mějte obě zbraně stejné.
Old-school ale stále stále jako nové – Navštivte Jižní Ameriku, starodávnou Mezopotámii a středověkou evropu. Odhalte přes 130 skrytých tajemství a vytvořte si ty nejlepší zážitky z virtuální reality.
Steam workshop podpora – Místo, kde budete moct využívat Vaši vlastní představivost nebo stahovat modifikace od jiných hráčů.
Neskutečná akce pro jednoho hráče – Cestujte zpět v čas a použijte vše co máte proti pěti novým nepřátelům a třem zlomyslným bosům.
Vyberte si jed – Ponořte se do chaotického režimu proti 16 jiným hráčům, nebo do různých unikátních kampaní. Můžete si užít i kooperativní kampaně o 12 úrovních s vlastním nastavením obtížnosti, síly nepřátel (podle počtu hráčů), zranění spojenci, nekonečně nábojů a mnoho jiných možností. Zahrajte si celou kooperativní kampaň ve stylu klasických 80’s arkádových her s limitovaným počtem životů.
DLC – Serious Sam VR: The Secound Encouter obsahuje DLC Legend of the beast, zdarma pro VR verze.
Beast Hunt a Team Beast Hunt – Soutěžte s ostatními hráči, nebo týmy v Team Beast Hunt, lovte různé nepřátele, abyste zjistili, kdo bude mít nejvyšší počet bodů na konci kola
Survival a Team Survivat – Sám nebo s kamarády odrazte nekonečný útok nepřátel ve speciálně vytvořené mapě pro režim přežití. Hlavně se snažte co nejdéle!
Deathmatch and Team Deathmatch – Sledujte, jaké je to peklo bojovat v režimech všichni proti všem nebo soubojích na týmové bázi s pravidly klasického deathmatche!
My Burden – Stražte speciální předmět a ochraňte ho před ostatními, přičemž získejte nejvíce bodů a zajistěte si vítězství!
Last Man Standing a Last Team Standing – S pomocí svých reflexů a rozumu pomozte týmu nebo sám přežijte co nejdéle v režimech single-spawn
Capture the Flag – Infiltrujte základnu nepřátelského týmu, vezměte jim vlajku a snažte se ji ochránit pto získání bodů , a samozřejmě braňte teké tu svou.
Instant Kill – Je to jednoduché – Když Vás trefí, zemřete!

Nemesis Perspective

Challenge your friend in a classic hero versus giant boss monster setting in a local multiplayer VR game. Wielding VR equipment your objective is to prove your superiority by crushing those who disturb your sacred peace (namely your friend who’s playing as your opponent with a console controller).

This game is intended for 2 players. Simply put, boss character is controlled by player with HTC VIVE. Hero character is controlled by another player with the console controller and traditional display screen.

Game Features
– Play as the boss or play as the hero.
– Intuitive and easy to start, yet feeling rewarding for skilled players.
– Innovative asymmetric multiplayer experience over two completely different user interfaces.
– AI controlled hero for single player.
– We dare to say that Nemesis Perspective is the most intuitive VR game yet available, thus making it also a very pleasing first VR experience.
– Not a single recorded case of motion sickness to date.

ZomDay

Relentless zombies will launch waves of attacks, the monsters will cooperate with each other, the battle will be harder and harder, you can use the drop Buff to temporarily improve the combat capability, or deal with the enemies by means of terrain. After each surviving, the settlement system will rank your combat performance: accuracy, headshot, injury, hit, etc. You should make good use of the precious breathing time between each wave to buy powerful equipment in the store, gather air-drop supplies on the battlefield, or collect the materials dropped from enemies. The higher the rating of combat, the more air-drop supplies and experience value you will get. What about the obsolete equipment? Don’t worry, the recycling machine on the battlefield can recycle the obsolete weapon. Even when you get some valuable materials, you can throw the obsolete weapons and materials into the recycling machine directly to maintain your funds operation. If you are a gambler, that you can even try to use a slot machine for good fortune.Running out of ammo?You can even use your gun stock to fight!

Different difficulties for game and abundant challenge modes:
We have prepared a variety of challenge modes: sniper mode, survival mode, hand-to-hand combat mode, etc.
The game experience in different difficulty is great different! As a hard-core player, you should not only stay on low levels of difficulty!

Multi-player:
Yes, cheer up! Fight alongside your teammate! You can join an open game at any time! You will feel quite different under on-line mode: you can make an attack formation together with your teammate as a defense for the incoming monsters, help your teammate such as buy bullets and weapons, and give your teammate your weapon. Your combat assessment will also influence each other. An excellent teammate will raise your combat rating, so don’t be sky, when you’re stuck in a difficult level, just call your friend to join the room to help you to pass the hard level. Please note that don’t shot your teammate!

Character enhance system:
Character level— Players could gain the XP by killing zombies, picking up dropping XP and combat clearing. The higher level you are, the higher health and ammunition load cap you will get. Of course, you can unlock more items in the store, especially the powerful items!
PERK—Players can light up their unique skill Perk by upgrading their acquired skills. Different Perk combinations will have different effects.
Weapon proficiency—Every weapon has an independent level, the more you use it, the faster the weapon upgrade the level. And the weapon will be upgraded with the power of the weapon, the size of the clip and the accuracy of the shot.
Unlock the zombie trophy—This is a feature that occur in the next version. The specified types of zombies will be domesticated by killing designated number of them, then appear in the “zombie’s house”. So, stay tuned!

Many types of weapons:
40+gun, 10+cold weapons, grenade, pistol, shotgun, assault rifles, sniper rifles, grenade launcher, wrench, hammer, fire axe, and even your own fist! More mysterious special weapons will keep updating!

Surrounded by waves of zombies:
Players will be attacked from all directions in battle, that means many enemies appears at the same time in one screen. Meanwhile, the graphics card and CPU will be challenged under the VR mode. We have optimized the calculation and rendering load for AI specially, so don’t worry about your machine configuration, and just concentrate on enjoying the shock and pressure of the zombie tide!

Totally physical simulation for hit response:
By the force of the Unreal Engine for the industry-leading physical animation blending system, the hit response of any parts of the enemy will be developed correctly based on the thrust and thrust direction of the weapon, then perfectly fuse the FK and physical simulations. Even the kichiku action will become very realistic…

Accurate spatializer and sound effect:
Except UI prompt sound, monster cries, guns, explosions and footsteps are all coming from the right place. We have spent a lot of time making each sound’s position and attenuation as well as the reverberation and occlusion of different positions in the scene at its best. The sound effects for each gun are sampled by the police force’s actual voice. Please wear the earplugs and enjoy all of this!

About arts quality:
We love FPS, and have chosen the high-quality gun model, then made the CaseEjection, Boltcatch, the caliber for BulletCase, BoltAction, RecoilOffset, firing rate, intensity and time for controller vibration when the gun is fired. All these details have been adjusted and calibrated for every gun and weapon. Thank our friends from police force for their helpful assistance in the production process.
Our artists have been working on the international a-list AAA production process all year round, and please appreciate these lovely monsters in the distance in this game!

Google Earth VR

Google Earth VR Vám umožní zkoumat svět z úplně nových perspektiv virtuální reality. Procházejte se ulicemi Tokia, vznášejte se přes Grand Canyon nebo se projděte okolo Eiffelovi věže. Tato aplikace virtuální reality vám umožní poznat světová města, známe mezníky a zázraky přírody. Můžete létat přes města, stát na nejvyšších vrcholcích světa, a dokonce se i vznášet do vesmíru. Earth VR přichází s filmovými prohlídkami vlastního výběru, které vás pošlou na řeku Amazon, mrakodrap na Mnhattanu, do Grand Canyonu, do Švýcarských Alp a mnoha dalších míst.

Deadly Hunter VR

Take the role of a Deadly Hunter in this first person defense game!
The Orcs invaded our homeland but we defeated them. However, there are still small bands of Orcs lingering in a number of our strongholds. As a renowned hunter, your task is to eliminate the remaining Orc troops and to liberate all strongholds.
Amazing Immersive Experience
Battling monsters is brutal. As their archenemy, you must fight their axes and spears.

Use your body to dodge about and find ways to blow the enemy’s head off, or you’re next to fall!
Rich Game Content
Over four (4) hours’ worth of glorious gaming experience with over 20 scenes and exciting challenges!

Monster variety like no other: Find over 10 kinds including Berserker, DarkSpear, Shieldon, SmokeLord, and Ladybug and find the best ways to annihilate them!

Exciting future content for all types of players: The Escort Mode and Multiplayer Mode are coming soon.
Powerful Trap System
Traps are hunters’ best buddies!

Unlock 10 unique traps including the steel trap, the venom swamp, and the archer tower.

Each Orc has a specific weakness – find out and choose a trap wisely!

There are over 100 trap upgrade combinations! If one isn’t powerful enough, satisfy your desire and upgrade your traps.

Extreme Challenge
After sharpening your Orc-slaying skills at the regular levels, step up and try the Elite and Endless Challenges. Conquer the most ferocious monsters and add them to your loot!

Let the world know you’re the best hunter! Enter the global rankings after clearing a stage and start your own legend.

NVIDIA® VR Funhouse

Step right up to VR Funhouse, and enter a virtual carnival full of fun and games. Set targets ablaze with flaming arrows. Test your skill shooting skeet. See how many moles you can whack, and much more. VR Funhouse combines virtual reality, cutting-edge NVIDIA VRWorks graphics, and advanced NVIDIA GameWorks effects to deliver a new level of interactive gameplay and immersion.
Key Features
VR Funhouse features seven mini-games set in a virtual carnival environment!
Test your skill shooting targets with a pair of pistols at the Shooting Gallery or take aim at moving targets shot from a skeet cannon.

Splatter clowns with squirt guns and green goo, or break out a bow and fiery arrows to shoot targets up in flames.

Mole Boxing and Whack-A-Mole features zany, smiley moles. You can’t wait to knock’em silly.

VR Funhouse takes advantage of advanced NVIDIA VRWorks graphics features to improve performance and maximize image quality:
VR SLI enables two GPUs to work in parallel to render graphics, with one GPU rendering the right eye and one GPU rendering the left eye. Combined with a 3rd GPU for PhysX, VR Funhouse brings both amazing graphics and physics fun.

VRWorks Multi-res Shading speeds up performance in VR Funhouse by intelligently rendering full detail only where your eyes can see it.

NVIDIA GameWorks adds immersive and interactive effects never before seen in VR:
PhysX Destruction generates pervasive destruction that lets you see your impact on the environment.

NVIDIA FleX Fluids demonstrate realistic liquid when players blast a clown with goo. Flow enables realistic, volumetric fire simulation when you light your arrow on fire and shoot it from your bow.

NVIDIA Flow enables realistic, volumetric fire simulation when you light your arrow on fire and shoot it from your bow.

NVIDIA HairWorks simulates and renders realistic hair and fur.

Out of Ammo

Out of Ammo is an intense virtual reality strategy game for the HTC Vive that puts you in the commander’s seat against wave after wave of soldiers. Built exclusively for room-scale to make use of motion tracking, the game allows you to move around the battlefield to build defenses and issue orders. You can even directly possess your units to directly engage the enemy making use of cover and preparing your magazines carefully so you don’t…. run out of ammo!
Key Features
Eight unique freeplay environments to try your skill on

Two specialist mission modes

Cooperative Multiplayer in freeplay for up to four players

Construct defenses such as sandbags and watchtowers

Issue orders to your soldiers

Five different kinds of units each with special abilities

Possess any units directly to control their engagement

Call in artillery, airstrikes, and sniper targets

Fixed Machine guns, Grenades, flares, and more
Unlock the potential of Room-Scale VR
Important: Requires room-scale. You must have an HTC Vive or an Oculus with Touch Controllers.

Out of Ammo has been designed exclusively around room-scale. Possessing your units allows you to utilize the full capability and power of the positional tracking; take cover behind sandbags, lean over a tower railing, or duck behind your sandbags and grab a grenade to throw as a last resort! Full physics applied to game objects further enhances your experience allowing you to position your magazines in the space around you ready for when you need to reload.
Unit Types
Rifleman – Thirty round fully-automatic rifle with manual magazine reload

Sniper – Semi-automatic bolt action long distance rifle with scope

Rocketeer – Single-shot re-loadable rocket-propelled grenade launcher

Medic – Heals troops but can shoot with a pistol when controlled

Engineer – Constructs and repairs fortifications, can shoot with a pump-action shotgun when controlled
Missions
Freeplay
Command the defense of an area in the endless enemy spawning mode that the game released with. You defend an area against a never-ending wave of enemies of all kinds. Includes enemy tanks, snipers, and even enemy mortar teams who shell your base.

Overwatch
Played entirely in first person you are a sniper providing overwatch for a downed helicopter. Protect the evacuees from your position inside a clock tower. You can teleport around the tower and have multiple weapons to utilize, as well as a UAV providing a view of the battlefield. You succeed once all evacuees make it out alive.

Icarus
You crash land in hostile terrain. Played entirely in first person you must scavenge for ammo by teleporting around. Use flares and torches to highlight inbound enemies. Survive until rescue arrives!
Environments
Woodland
A small base perched in a clearing at the bottom of a valley. Backed by a river the location offers good cover from the rear. All the facilities are centrally located making it reasonably easy for the talented commander to defend.

Urban
A very tight open space in the city serves as a base for local operations. You won’t have much warning for the enemies approach, but they will also have fewer routes in to your location. Additionally, the high-rise buildings that surround you offer excellent over-watch for enemy snipers. Beware of their red IR beams that indicate they are sighting your troops!

Desert
Out in the open fields of the desert you have excellent vision of enemy incoming from all directions. However, if you can see them they can see you. Here you can, and often will, be attacked from all directions. Choose your defensive locations carefully and be prepared to recommit forces quickly in order to maintain this position. A real challenge for any commander.

Alpine
Set high in the mountains at twilight, battle against an enemy in difficult conditions. Visibility is hard due to the falling light and your vision of enemies is hampered by the nearby forest. Some lights exist in the compound and your soldiers have set fires nearby the camp to try and help highlight incoming enemy.

Harbor
A wide area in a key harbor need defense against the enemy. You have a huge area in which to build your base, but sight lines up to your perimeter are tight. Beware of enemy snipers from across the water. An excellent environment for those with large play areas, but still enjoyable for those with not much room.

D-Day
Situated high on a beach-head, defend your well fortified base from the onslaught of enemy arriving by boat. Beware also of enemy special forces flanking you on land or taking sniping positions above. You have two pillboxes on the beach you can station soldiers in to help curb the frantic pace of beach assault!

Contact
Is the truth really out there? You won’t have time to know while you’re fighting enemies from nearly every direction surrounded by radio telescopes! Your base location is backed into a wall so at least one direction of attack is safe… or is it?

VR Battle Grid

Jste připraveni potopit protivníkovo loďstvo? Chyťte se velení jako námořní velitel a navádějte raketové útoky. Za úkol máte potopit všech šest skrytých lodí. Tato strategická hra je celosvětově známá, minimálně ve škole v hodinách ji snad hrál každý, byť jen na čtverečkovém papíře 🙂 VR Battle Grid využívá prostorový zvuk, díky kterému uslyšíte, jak Vám protivníkovi rakety lítají přímo nad hlavou!

RETNE

V RETNE jste turista cestující zemí virtuální reality. Můžete tam dělat i vidět spoustu věcí, ale má to háček. Je to cestování založené pouze na tom, co si sami zařídíte, takže máte spoustu práce s navštívením všech kouzelných atrakcí, které Vám virtuální svět nabízí. Ale nebojte se, budete mít k dispozici vlastního nepředvídatelného průvodce ‘Lil Mo’, který vám pomůže. Společně zažijete dobrodružství, které Vám ukáže divy virtuálního světa a na konci cesty budete chtít zažít ještě víc. Připravte se na hru a nechte se překvapit jedinečným výletem ve virtuálním světě.